СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ № 1, 2
СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ №1
Відділ захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області інформує: одним з обов’язкових елементів системи захисту ярих зернових від хвороб є протруєння насіння. До основних хвороб, що передаються через насіння пшениці, належать летюча і тверда сажки, септоріоз, сітчаста плямистість, фузаріоз кореневої системи, насіння ячменю — гельмінтоспоріоз, сітчаста плямистість, фузаріоз кореневої системи. Сівба зараженим насінням призводить до передачі хвороб на вегетуючі рослини і в результаті до значного зниження, а іноді й повного знищення врожаю. Протруєння захищає не тільки насіння, але й проростки та рослини від широкого спектру збудників хвороб, які присутні на насінні та в ґрунті, та є єдиним способом захисту від сажкових хвороб зернових колосових культур, дозволяє значно знизити ураження посівів фузаріозною і гельмінтоспоріозною кореневими гнилями, хворобами листя сходів, а також виявляє стимулюючу дію на насіння, підвищуючи його схожість та енергію проростання, а отже й врожайність.
На сьогодні в Україні для захисту зернових зареєстрований широкий спектр протруйників, які здатні контролювати комплекс хвороб. Всі вони належать до системної або контактно-системної дії, містять одну чи декілька діючих речовин. Контактні фунгіциди знищують фітопатогени, які знаходяться на поверхні насінини та у ґрунті, системні – абсорбуються тканинами насіння і знищують внутрішню інфекцію.
При виборі протруйника, в першу чергу необхідно звертати увагу на спектр його дії, вміст діючих речовин, тривалість захисного ефекту, видовий склад збудників хвороб.
Високий захист від пліснявіння, сажкових хвороб, кореневих гнилей, плямистостей сходів забезпечують комбіновані препарати.
Протруйники необхідно обирати відповідно до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, який розміщений на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Для насіння ярого ячменю дозволено застосовувати: Вайбранс Тріо 60 ТН 1,5-2,0 л/т; Вінцит 050 CS, КС, 1,5 л/т; Грінфорт КТ 170, КС, 2,5-3,0 л/т; Гранівіт, ТН 2,5-3,0 л/т; Грінфорт Стар, ТН 1,5-2,0 л/т; Кінто Дуо, КС, 2,0-2,5 л/т; Максим Стар 025 FS, ТН 1,5-2,0 л/т; Максим Форте 050 FS,ТН 1,5-2,0 л/т; Рестлер тріо, КС 2,0-2,5 л/т; Систіва, ТН 1,0-1,5 л/т; Ультрасил, КС, 0,2-0,25 л/т; Ультрасил Дуо, ТН 0,4-0,5 л/т; Форсаж, КС 0,4-0,5 л/т та інші.
Для насіння ярої пшениці – Вінцит 050 CS, КС, 1,5 л/т; Гранівіт, ТН 2,5-3,0 л/т; Грінфорт КТ 170, КС, 2,5-3,0 л/т; Кінто Дуо, КС, 2,0-2,5 л/т; Максим Стар 025 FS, ТН 1,5-2,0 л/т; Оплот, КС 0,4- 0,6 л/т; Рестлер тріо, КС 2,0-2,5 л/т; Систіва, ТН 1,0-1,5 л/т та інші.
Протруювати насіння цілком можливо як за 2-3 тижні до сівби, так і безпосередньо перед сівбою. Таким чином, можна уникнути організаційних ускладнень, пов’язаних зі зберіганням протруєного зерна.
Щоб запобігти заселенню рослин шкідниками на ранніх стадіях розвитку рекомендуємо при передпосівній обробці насіння до фунгіцидних протруйників додавати один із інсектицидів: Грінфорт Конфі, ТН -0,4-0,6 л/т; Круїзер 350 FS,т.к.с.-0,5 л/т; Лорд, в.г. 0,75 кг/т; Сідопрід 600-0,5 л/т.
Норма робочого розчину при протруюванні ярих зернових колосових становить 10 л/т зерна.
Варто зазначити, що застосування регуляторів росту при підготовці насіння до сівби збільшує енергію проростання та польову схожість насіння. За рахунок передпосівної інкрустації насіння регуляторами росту врожайність зерна зростає на 2-3 ц/га. Для протруювання насіння обладнують спеціальні майданчики на відстані не ближче 200 м від житлових та тваринницьких приміщень, джерел водопостачання, місць зберігання продуктів харчування, фуражу та приймання їжі та води. Люди, які працюють на протруюванні насіння обов’язково повинні пройти медичний огляд, інструктаж з правил техніки безпеки, мати свідоцтво про проходження навчання та посвідчення про право роботи з пестицидами в шкідливих умовах праці, працювати тільки в спецодязі та індивідуальних засобах захисту згідно санітарних вимог.
При проведенні протруювання насіння слід дотримуватись Санітарних правил щодо протруювання насіннєвого матеріалу, його зберігання, транспортування та висіву.
За всіма необхідними рекомендаціями, консультаціями по застосуванню препаратів звертайтесь до спеціалістів управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області в смт. Кельменці, тел. 0976733358.
СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ №2
Відділ захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області інформує: перед розпусканням бруньок у саду слід провести комплекс робіт, які допоможуть зменшити чисельність шкідників та інфекційний запас збудників хвороб у період вегетації. Обробки зерняткових і кісточкових садів проти каліфорнійської та інших видів щитівок, акацієвої ті сливової несправжніх щитівок, бурого плодового і червоного яблуневого кліщів, попелиць, листоблішок, листокруток, молей та інших шкідників проводиться за середньодобової температури повітря не нижче +4оС до розпускання бруньок рекомендованим інсектицидом: Препаратом 30 В, КЕ – 40 л/га, норма витрати робочої рідини 1000-1500 л/га для забезпечення доброго покриття крони і штамбів дерев.
На присадибних ділянках від шкідників на яблуні, сливі, абрикосі, чорній смородині та черешні (проти каліфорнійської щитівки, плодового кліща) проводять обробку до розпускання бруньок Препаратом 30 В, КЕ, 0,4 л на 20 л води.
На виноградниках Препарат 30 В, КЕ застосовують з нормою витрати 0,12-0,36 л на 20 л води на 1 сотку, на кущових ягідниках (різні види смородини, малина) проти попелиць, щитівок, кліщів, несправжньощитівок і листовійок в нормі – 0,25-0,4 л на 20 літрів води.
Комплексний препарат Брунька, РР (алюмінію фосфіт, 240 г/л + фосфориста кислота, 530 г/л + імідаклоприд, 125 г/л + лямбда-цигалотрин, 10 г/л) – з нормою 2,0 л/га використовується на виноградниках, насадженнях груші та яблуні. Він містить потужну фунгіцидну і інсектицидну складові, що діють проти усіх зимуючих шкідників і хвороб, грибків та моху. Термін дії препарату після обробки – 30-40 днів, обробку краще всього проводити при температурі від 10 до 20 градусів тепла. Також на присадибних ділянках рекомендовано застосовувати препарат Айрон, ЗП – яблуня , смородина 300-600 г на 10 л води, на виноградниках – 300-400 г на 10 л води. Доречним і необхідним є захист плодових культур від збудників хвороб до розпускання бруньок з урахуванням спектру основних хвороб у попередньому році. З хімічних засобів захисту рослин у цей період є ефективними препарати Бордо МК, ВП- 15-18 кг/га (100-200 г/на 10 л води); Медян Екстра 350 SC, КС-1,5-2,0 л/га (20-30 мл на 10 л води) які дозволені до використання на яблуні проти таких хвороб як парша, іржа, борошниста роса, септоріоз, моніліоз та на абрикосі проти клястероспоріозу, кокомікозу, моніліозу, борошнистої роси та бактеріального раку. Ці фунгіциди можна використовувати і на присадибних ділянках.
Для запобігання розвитку хвороб плодові дерева до розпускання бруньок або на початковій стадії росту, коли рослини тільки починають відновлювати активний ріст, рекомендується обприскувати 3% бордоською рідиною (300 г мідного купоросу + 300-400 г свіжогашеного вапна на 10 л води). Під час обробки плодових дерев і кущів бордоську рідину та Препарат 30 В, КЕ не змішують. Рекомендуємо керівникам агроформувань всіх форм власності: систематично проводити обстеження посівів (насаджень) і тільки в разі виявлення перевищення економічного порогу шкідливості (ЕПШ) шкідників проводити обприскування пестицидами, включеними в Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.
До відома всіх суб’єктів господарювання – до роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд та навчання і мають свідоцтво та посвідчення на виконання робіт з пестицидами.
При роботі із засобами захисту рослин необхідно дотримуватися діючих Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, регламентів застосування пестицидів та правил техніки безпеки.