Квітка Цісик – далекий голос України
«А чи знаєте ви, хто така Квітка Цісик?» – запитували бібліотекарі відвідувачів читального залу Кельменецької центральної бібліотеки.
Відповіді були різними – акторка, поетеса, бізнес–леді, назва квітки, співачка… Так, це співачка, яка стала легендою.
Мистецький репортаж біля книжкової полиці «Квітка Цісик – далекий голос України» проведений до 70-ї річниці з дня народження відомої американської співачки українського походження. Присутні мали змогу ознайомитись із життєвим і творчим шляхом унікальної співачки Квітослави-Орисі Цісик та прослухати її найкращі пісні українською мовою, які зачаровують казковим звучанням голосу. У її пісні все: політ душі, фантазія, свобода і натхнення, чистота, радість і життєва сила, а також смуток, тривога. Можливо, через те, що душа співачки завжди належала Україні, хоча голос – Америці.
Її пісні, немов душа народу,
Прислухайся до них і серцем доторкнись.
У світлу пору і в часи незгоди
Вони звучать як музика весни…
Отже, хто така Квітка Цісик: 12 фактів про співачку
Донька емігрантів зі Львова
Батько Квітки Цісик був львівським скрипалем. Її бабуся, дідусь, мама жили у Львові до 1944 року. Родина була знаною інтелігенцією у місті. Втікаючи від окупації та радянської влади, у 1949 році опинилися у США. Співачка народилася вже у Нью-Йорку в 1953 році. В дитинстві Квітка була пластункою – їздила у табори в гори, де вивчала українські пісні, звичаї і обряди.
Квітка чи Кейсі?
Повне ім’я співачки – Квітослава. Рідні і близькі її називали Квіткою. А популярність у США вона здобула під артистичним псевдо – Кейсі – поєднання перших літер імені та прізвища – Kvitka Cisуk.
Рідкісний тембр голосу
Цісик мала колоратурне сопрано. Прихильники у її голосі іноді вгадували звучання скрипки. Вона з легкістю експериментувала зі стилями – від джазу до класики. І мала неабиякий успіх як у виконанні попсових пісень, так і в оперному співі. Крім того, Квітка Цісик володіла технікою, поширеною у карпатських селах – «білим голосом».
«Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила у музичну консерваторію в Нью-Йорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це – такий «студіо-сингінг». Співання у різних студіях для реклами або для композиторів», – розповідала співачка.
Королева рекламних джинглів
Після смерті батька Квітка змушена була шукати додаткові можливості заробітку: пропонувала записи різноманітним компаніям, співала у нью-йоркських клубах. Так її помітили продюсери. Відтоді в Америці Цісик стала однією з найвідоміших і найдорожчих виконавиць джинглів до рекламних роликів.
Її голос звучав у рекламних компаніях «Кока-Коли», American Airlines, «Макдональдсу». Протягом 16 років, і до кінця життя, вона була офіційним голосом «Форд Моторз». Багато американців і досі пам’ятають музичний джингл «Have you driven a Ford lately» у виконанні Кейсі Цісик. За це «Форд» дарував їй автомобілі. Ця ж компанія підрахувала, що голос Цісик прослухали понад 22 мільярди разів, тобто у кілька разів більше, ніж населення Землі.
Співала з Вітні Г'юстон та Майклом Джексоном
Співачка працювала і допомагала багатьом відомим американським музикантам і продюсерам. Співала на бек-вокалі у Вітні Г'юстон та Майкла Джексона. Також її запрошували для участі в записах своїх альбомів відомі співаки – Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінд Ронстад, Роберт Флек.
Пісня Цісик отримала «Оскар» і «Глобус»
У 1978 році пісня «Ти осяюєш моє життя», яку виконала Квітка Цісик в однойменному фільмі, отримала «Оскар» і «Золотий глобус». Пісня також була номінована на «Греммі» у категорії «Пісня року». Цісик виконала у фільмі всі жіночі партії, втім, через конфлікт з режисером фільму її прізвище вирізали із титрів. У стрічці Квітка Цісик також спробувала себе як актриса, зігравши у фільмі роль подруги головної героїні.
Сестра Квітки – відома піаністка
У родині Цісиків музично обдарованими були обидві доньки. З дитинства батьки навчали Квітку і її старшу сестру Марію грі на скрипці і фортепіано. Марія стала відомою піаністкою, була директором консерваторії у Сан-Франциско.
Два україномовні альбоми Квітки
Квітка Цісик записала два україномовні альбоми – «Квітка» у 1980 році, а також «Два кольори» у 1989-му. Це їй коштувало близько 200 тисяч доларів. Для їхнього запису вона наймала кращих музикантів Нью-Йорка, акомпанувала Квітці її рідна сестра Марія, а правильну українську вимову ставила мама.
Обидві платівки у 1990 році були номіновані на премію «Греммі» в категорії «сучасний фольк». До України вони потрапляли здебільшого контрабандою, люди перезаписували пісні і передавали один одному.
«Ще ніхто і ніде так не заспівав пісні мого друга Володимира Івасюка, як це зробила Квітка», – так скаже потім Назарій Яремчук.
А відома українська співачка Ніна Матвієнко так її характеризує: «Україна повинна звучати голосом Квітки Цісик. Коли я вперше почула її пісні, у мене було відчуття, що мене більше немає, є тільки Квітка. Це свята незамінна українська генетика. Вона і досі є високим стимулом тягнутись до її рівня. Її сила – в тембрі, який будить в тобі людину і не залишає байдужим нікого, незалежно від національності».
В Україні була лише один раз
Квітка Цісик побувала в Україні лише один раз. У 1983 році вона приїхала із мамою у Львів, але ця поїздка не афішувалася і була майже таємною, розповідала Радіо Свобода племінниця співачки Марта Цісик. В Україні Квітка так і не почула власних пісень.
«Ми вдома мали платівку Квітки і пригадую, коли слухали, то батьки боялись, щоб це не було чути з квартири, бо мали б неприємності. Ми давали людям цю платівку слухати, і вона до нас повернулась, хоч вже гадали, що втратили», – розповіла племінниця співачки.
Є інформація, що на Цісик в радянській Україні існувала заборона, оскільки у її репертуарі були пісні УПА та січових стрільців. Після проголошення Україною незалежності Цісик планувала приїхати з концертом, втім, цей задум так і не здійснився.
Єдине інтерв’ю українською
Єдине відеоінтерв’ю з Цісик українською мовою записав на той час керівник музичного ансамблю «Червона рута» Олександр Горностай. У 1992 році під час візиту до США йому вдалося зустрітися з Квіткою. Невисокого зросту і дуже схожа на «білочку», так характеризував її в інтерв’ю «Українська правда. Життя» музикант.
«Вона була хороша, метка, проворна, цікава, доброзичлива, щира... Видно, що американське життя мало свій відбиток, а от родинний момент – ця українська ментальність – у неї зберігся», – розповів Горностай.
Родина Квітки
Цісик мала двох чоловіків-американців. Обидва – музиканти, обидва працювали над її українськими піснями. Син Ед-Володимир теж займається музикою.
Діагноз Цісик
У 1992 році лікарі повідомили Квітці про діагноз – рак молочної залози. Відміряли їй кілька місяців життя, які тривали сім років. Квітка померла 29 березня 1998 року в Нью-Йорку, не доживши п’ять днів до свого 45-річчя. Від цієї ж недуги померли її мама та сестра. В Україні діє благодійний проект «Незабутня Квітка», присвячений співачці.
Сьогодні, завдяки Інтернету, кожний може почути її неповторний неземний голос; здається, він лунає з піднебесся… І з цієї миті Квітка Цісик увійде у ваше життя назавжди… Ми пишаємось тим, що ця чудова співачка має українське коріння.
Блог «Бібліотечне і культурне життя Кельменеччини»
http://kelmentsi-lib.blogspot.com
Віоріка Дєдова – завідувач відділу обслуговування Кельменецької центральної бібліотеки