Рятувальники наголошують про небезпеку пожеж на відкритій території
Останнім часом значно збільшилась кількість пожеж на відкритій території. А основною причиною виникнення пожеж на відкритих територіях є саме людський фактор —необережне поводження з вогнем.
Вражаюча статистика свідчить про легковажність людей. Можливо тому, що не всі до кінця усвідомлюють небезпеку таких пожеж. Але загорання, спричинені спалюванням сухої трави, завдають великої шкоди не тільки довкіллю. Вони небезпечні тим, що за короткий проміжок часу набирають великих розмірів. На відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х км. за годину, а у вітряну – до 30 км; висота полум’я досягає 2-х метрів. Проте найбільшу небезпеку несе пожежа, яка розповсюджується при сильному вітрі з різкими змінами напрямку та швидкості. Як правило, територія таких пожеж протягом 15-30 хвилин збільшується в 2-3 рази. Гасіння таких пожеж пов’язано з подоланням великих труднощів, затратою значних матеріальних засобів і людських ресурсів.
Рятувальники вкотре застерігають жителів громад суворо дотримуватися правил пожежної безпеки, бути вкрай обережними у поводженні з відкритим вогнем, не розпалювати багаття біля будинків та садиб та не спалювати суху траву, а також не залишати без нагляду розпалене багаття. Адже байдуже ставлення до власної безпеки та довкілля може не тільки знищити природу, а й призвести до перекидання вогню на сусідні споруди і знищення їх, стати причиною трагічних випадків.
Шановні громадяни! Будьте максимально відповідальними та дотримуйтесь основних заходів безпеки. Вони не вимагають ніяких матеріальних витрат, але їх своєчасне й ретельне виконання дозволить вберегтися від біди. Служба порятунку закликає вас не випалювати сухостій, листя та сміття, не розводити вогонь на відкритих територіях, а у разі пожежі негайно телефонувати за номером «101».
Звертаємо Вашу увагу, що порушення правил пожежної безпеки тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, а саме за:
- самовільне спалювання рослинності або її залишків передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян – від 3060 грн до 6120 грн, на посадових осіб від 15300 грн до 21420 гривень,
- порушення вимог пожежної безпеки в лісах передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян від 1530 грн до 4590 гривень,
- знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 4950 грн до 15300 грн і на посадових осіб – від 10710 грн до 18360 гривень.
Окрім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом.
Винні особи караються штрафом від 91 800 грн до 153 000 грн або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
Дністровський РВ Головного управління ДСНС у Чернівецькій області